ΑΡΙΘΜΟΣ – ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΟΙ

Ο αριθμός εισακτέων κατ’ εξάμηνο στο πρόγραμμα ορίζεται κατ’ ανώτατο όριο σε πενήντα (50) ανά εξάμηνο μεταπτυχιακούς φοιτητές εκ των οποίων οι δεκαπέντε (15) φοιτητές θα έχουν δικαίωμα απαλλαγής από τα δίδακτρα σύμφωνα με τη παρ. 2 του άρθρου 35 του Ν. 4485/2017.

Στις Κατευθύνσεις Ι «Ψηφιακές δεξιότητες» και ΙΙΙ «Οικονομική στην ψηφιακή τεχνολογία, την έρευνα, την εκπαίδευση και την καινοτομία» του  Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί μετά από επιλογή:

• απόφοιτοι ΑΕI της χώρας
  • απόφοιτοι ΤΕΙ της χώρας
  • απόφοιτοι ΑΕΙ του εξωτερικού, με πτυχίο επιπέδου Bachelor αναγνωρισμένου από το ΔΟΑΤΑΠ ή άλλου ισοδύναμου τίτλου αναγνωρισμένου από το ΔΟΑΤΑΠ.

Στην Κατεύθυνση ΙΙ «Έρευνα και Τεχνολογία Αιχμής στην Επιστήμη της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών» του  Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί μετά από επιλογή:

• απόφοιτοι Τμημάτων Πολυτεχνικών Σχολών και Πανεπιστημίων (της ημεδαπής και αναγνωρισμένων από το ΔΟΑΤΑΠ ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής) το αντικείμενο των οποίων είναι συναφές ή σχετικό με το αντικείμενο του:
    • Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών
    • Μηχανικού Η/Υ
    • Πληροφορικής
  • απόφοιτοι Τμημάτων Πανεπιστημίων θετικής κατεύθυνσης της ημεδαπής και αναγνωρισμένων από το ΔΟΑΤΑΠ ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής
  • απόφοιτοι Τμημάτων Πολυτεχνικών Σχολών της ημεδαπής και αναγνωρισμένων από το ΔΟΑΤΑΠ Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.